News

Non Teaching Recruitment Updates 22nd May 2017 Read More        Teaching Recruitment 2017(Last Date 18th June 2017) Read More        Examination Duties May-June 2017 (Permanent Faculty) Read More        REQUIREMENTS FOR VARIOUS NONTEACHING POSTS Read More        ID Card Management Systemm Read More        Non-Collegiate Women's Education Board (NCWEB) Read More       

Societies

The progressive and interactive societies of the college cater to heterogenous aspirations of our multi-talented students. Lakshmibai College boasts of richly diversified societies. These societies provide a platform to the young minds to develop as multi-faceted individuals. They organise workshops, seminars and talks relating to specific areas of interest and also help students in polishing their skills.



Staff Council Committees 2016-2017


Staff Council Secretary: Dr. Alka Harneja


ADMISSION Committee

 

Online AdmissionCoordinator

 

1.            Ms.  Sarika Bhatnagar

2.            Dr.  Sucheta Gauba

BA Programme Committee/Prospectus

1.            Dr. Dolamani Arya      Convenor

2.            Ms. Laxmi              Co Convener

3.            Dr. Talt

4.            Dr. Meenu khaneja

Admission Counselling & Grievance

1.            Dr.  Gayatri

2.            Dr.  Suneeta Arora

3.            Dr.  Geeta Sahare

WORKLOAD COMMITTEE

1.            Dr.   Jaya Ray   Convenor

2.            Ms.  Sarika Bhatnagar

TIME TABLE COMMITTEE

1.            Dr T.K. Janaki  (Convenor)

2.            Dr. Seema Sharma

3.            Dr. Sangeeta

All Teacher In charges :English, Bbe, Commerce, Home Science, Economics, Political Science, Philosophy, Maths, Music, Sociology, Physical Education, History

Hindi, Punjabi, Sanskrit

LIBRARY COMMITTEE

1.            Dr.  Sucheta Chaturvedi  Convenor

2.            Dr.  Rekha Kaul               Co Convenor

3.            Ms.  Lakshmi  

4.            Ms. Tripti Deo            

& Faculty from different departments

WDC& GENDER SENSITISATION

1.            Dr. Ritu Goyal  Convenor

2.            Dr. Babita Verma

3.            Ms. Rashmi Kashyap

4.            Dr. Renu Jain

PRIZE COMMITTEE

1.         Dr. Geetanjali Dey   Convenor  

2.         Dr. Nisha Gupta

3.         Ms. Poonam Jorwal

ENVIRONMENT AND CLEANLINESS COMMITTEEE

1.            Dr. Rammathot Khongreiwo  Convenor

2.            Dr. Sushma Aggarwal  

GANDHI STUDY CIRCLE

 1.        Dr. Madhu Jha                  Convenor

 2.        Dr. Rajshree Roy

 3.        Dr. Vanita Agarwal

VIVEKANAND STUDY CIRCLE

1.            Dr. Sushma Aggarwal     Convenor

2.            Ms.  Geeta Arya         Member

PLACEMENT CELL

1.            Dr. Isha Chawla     Convenor

2.            Dr. Guneet Bhatia  Co convenor

3.            Ms. Amita Malhotra Member

FINE ARTS and DRAMATIC SOCIETY (NAVRANG)

1.            Dr. Anju Dahiya    Convenor

2.            Dr. Pinki Maurya    Co convenor

3.            Dr. Ritu Goyal

4.             Dr. Geetanjali Dey

5.            Dr. Rashmi Gupta 

YOUTH  REDCROSS

1.            Dr. Meenu         Convenor

2.            Ms. Tejwinder

3.            Ms. Anshu Singh Jharwal

4.            Ms. Santoshi

5.             Ms. Anchal

INNOVATION, SKILL DEVELOPMENT & EXTENSION ACTIVITIES

1.            Dr. Anita Malhotra       Convenor

2.            Dr. Gayatri                 Co Convenor

3.            Dr. Sucheta Chaturvedi

4.            Dr. Sudha Gupta

5.            Ms .Anu Jain

6.            Ms. Amita Malhotra

NEW PENSION SCHEME & PROVIDENT FUND

1.            Dr. Neeta Bareja

2.            Dr. Anita Goel

3.            Dr. T.K. Janaki

NESDALF

1.                  Ms. W.Themmichon Ramson

2.         Dr. Rammathot Khongreiwo     

3.         Dr. Poonam Jorwal

 RESEARCH COMMITTEE

1.            Dr. Neeta Bareja

2.            Ms. Santoshi

3.            Dr. Ranjit Kaur

 SPORTS  COMMITTEE

 

1.            Dr. Nirmal Shahid

2.            Dr. Meenu Khaneja

3.            Dr. Ranjit Kaur

 ACADEMIC AND EXTRA CURICULLAR  PLANNING & IMPLEMENTATION COMMITTEE (AEPIC)

1.            Dr. Rekha Kaul       Convenor

2.            Dr. Anita Malhotra  Co Convenor

3.            Dr. Lata Sharma

4.            Dr. Isha Chawla

5.            Dr. Sucheta Gauba

6.            Ms. Poonam Sarohe

 PROCTORIAL Board & Student Union Advisor

1.            Dr. Sangita  Sharma      Convenor

2.            Dr. Dolamani Arya        

3.            Dr. Sonia  Dabas

MAGAZINE COMMITTEE

Ms. Deeba Zafri         Chief Editor

1.            ENGLISH- Dr. Ashima

2.            HINDI - Dr. Neelam

3.            PUNJABI- Dr. Nirmal Shahid

4.            SANSKRIT- Dr. Anita Sharma

CATERING & CANTEEN

1.            Ms. Santosh Aggarwal  Convenor

2.            Ms. Ujjayini Roy          Co-Convenor

3.            Ms. Anu Chhabra

AMBEDKAR STUDY CIRCLE

1.            Dr. Neelam   Convenor

2.            Dr. Babita Verma

3.            Dr. Vrishti Kanojia

4.            Ms. A. Porchelvi

5.            Ms. Lalita

MEDICAL COMMITTEE

1.            Ms. Rashmi Kashyap Convenor

2.            Dr. Vibha Gupta

3.            Dr. Sunita Araora

4.            Dr. Vanita Agarwal

5.            Dr. Krishna Chaudhary

6.            Ms. Uma

ECA

1.            Dr. Krishna ChAudhary Convenor

2.            Dr Geeta Sahare

Departmental Societies

English

Hindi 

Sanskrit 

Commerce 

Maths

Pol. Science 

History 

Music  & Dance

Philosophy 

Economics 

Home Science

Punjabi

Sociology

Note- In charges are requested to submit the concerned names at the earliest.

IQAC

1.         Dr Lata Sharma  Coordinator

2.         Dr. Alka Harneja

3.         Dr. Anita Malhotra

4.         Dr. Rekha Kaul

5.         Ms. Ruchi Mundeja

6.         Ms. Poonam Sarohe

7.         Ms. Hemlata

WEBSITE COMMITTEE

1.         Dr. Sucheta Gauba

2.         Ms. Sarika Bhatnagar

3.         Dr. Talat Sultana

COMPUTER & E WASTE MANAGEMENT Committee

1.            Ms. Ruchi Ahuja

2.            Dr. Sudha Gupta

3.            Dr. A. Porchelvi

4.            Ms. Poonam Sarohe

GARDEN AND WASTE MANAGEMENT

1.            Dr Geeta Sahare

2.            Dr. Gayatri

3.            Ms. Porchelvi

4.            Dr. Amrita Shilpi

PARENT TEACHER ASSOCIATION

1.            Dr. Gayatri

2.            Dr. Meenu Khaneja

3.            Dr. Madhu Jha

4.            Mr. Ravinder (Non Teaching)

ALUMNI ASSOCIATIION

1.            Dr. Gayatri

2.            Dr. Madhu Jha

3.            Dr. Rajshree

4.            Mr. Premkant  SO Admin

PLANNING BOARD

1.            Dr. Lata Sharma

2.            Dr. Anita Malhotra

3.            Dr. Gayatri

4.            Dr. Sunita Arora

5.            Dr. Geeta Sahare

6.            Mr. Lal Mohammed (from Non- Teaching)

PURCHASE COMMITTEE

1.            Dr. Lata Sharma

2.            Dr. Alka Harneja ( Staff Council secretary)

3.            Dr. Anita Malhotra

4.            Dr. Sarika Bhatnagar

5.            Dr. Hemlata

6.            & One member from the concerned Dept. If required

MAINTENANCE AND REPAIR COMMITTEE

1.            Dr. Santoshi Kumari            Convenor

2.            Dr. Vibha Gupta

3.            Ms. W.Themmichon Ramson

BUILDING COMMITTEE

1.            Treasurer

2.            Principal

3.            Univ. Rep.

4.            Architect

5.            Ast. Engineer

6.            Dr. Gayatri  (Rep. faculty)

7.            Mrs. Pramila(Rep. faculty)

8.            Ms. Monika (Rep. Admin)

9.            Ms. Laj (Rep. Accounts)

STOCK VERIFICATION COMMITTEE

1.            Dr. Anita Malhotra

2.            Dr. Ranjit Kaur

3.            Dr. Anita Sharma

4.            Dr. Dolamani

5.            Ms. Pramila

6.            Dr. Talat Sultana

SCHOLARSHIP & FEE CONCESSION

1.            Dr. Santosh Agrawal Convenor

2.            Dr. Vibha Gupta

3.            Dr. A. Porchelvi

4.            Ms. Gobina

API VERIFICATION AND SCRUTINY COMMITTEE

1.            Dr. Raj Nangia         Convenor

2.            Dr. Madhu Agrawal

3.            Dr. Beena R. Gupta 

4.            Dr. Beena Gupta

5.            Dr. Chitra Sharma

6.            Dr. Anita Goel

7.            Dr. Neeta Bareja

8.            Ms.Monika Kapur(AO)

EQUAL OPPORTUNITY CELL

1.            Dr. Geeta Sahare   Convenor

2.            Dr. Hemlata

3.            Dr. Pinki Maurya

ENABLING UNIT

1.            Dr. Sonia Dabas     Convenor

2.            Dr. Lata Sharma

3.            Dr. Poonam Jorwal

4.            Ms. Nisha Gupta

5.            Ms. Lalita

GRIEVANCE REDRESSAL COMMITTEE FOR STUDENTS

1.            Prof. Madhu Vij                         Chair (GB Nominee)

2.            Dr. Sneh Arora                         Member (Sr. Faculty)

3.            Dr. Alka Harneja                       Member (Sr. Faculty)

4.            Dr. Krishna Chaudhary              Member (Sr. Faculty)

5.            Ms. Anshu Grade Member        (student B.Sc. H Maths IVth sem)

LEAVE COMMITTEE

1.            Ms. Santosh Agrawal            Convenor

2.            Ms. Beena Gupta

3.            Dr. Chitra Sharma

CSR & EXTENSION COMMITTEE

1.            Dr. Rekha Kaul   Convenor

2.            Dr. Alka Harneja

3.            NSS  PO    (Ex Officio)

4.            ANO          (Ex Officio)

Staff Quarter Policy Committee

1.            Dr. Rashmi Kashyap          Convenor

2.            Dr. Babita Verma

3.            Dr. Ritu Goyal

4.            Dr. Gayatri

5.            Dr. Madhu Jha

6.            Mr. Premkant SO Admin

Screening Committee for New Roster

1.            Dr. Janaki             Liaison Officer & Convener

2.            Dr. Geeta Sahare

3.            Dr. Rajshree

4.            Ms. Suman Sonker

5.            Dr. Manisha Shankhwar